In The Red Zone: Michael Rohr, New High School Football Home

Thursday, December 29, 2016

LISTEN LIVE:The Southerner Classic Championships!

RVA Sports Network concludes its biggest broadcast year ever with the Girls and Boys Championships at The Southerner Holiday Classic live from Lee-Davis High School as the host Confederates face Pasquotank, North Carolina in the girls final at 5:30pm followed by Colonial Heights and Caroline for the boys title.

Listen to the games exclusively on RVA Sports Network on the YouTube Player below!



2016: The Year In Sports

Here is our look back at 2016 in Sports in Hanover County as it appeared in the December 29th edition of the Herald Progress....

*****

As 2016 winds down, we remember a year of triumph and tragedy, where teams made history, blazed new trails, and followed familiar ones. And when one school faced unimaginable tragedy, another school, and an entire community, rallied to help mourn, comfort and support. 

At Randolph-Macon, three teams took center stage in 2016, beginning with baseball, as a talented senior class helped lead the Yellow Jackets to the most successful season in program history. 

Their 35-8-1 record included an Old Dominion Athletic Conference (ODAC) Championship after defeating rival Hampden-Sydney in the tournament final, the school's first-ever win in an NCAA Tournament, as the Yellow Jackets advanced all the way to the Mideast Regional Championship game, and, for the Class of 2016, 108 wins in their four-year tenure at Hugh Stephens Field at Estes Park, becoming the first class to win 100 games for Randolph-Macon.

In the fall, the volleyball team, despite losing a talented senior class of their own, loaded up on freshmen, teamed with returning standouts Samantha Sallade, Erin Quinn, Mariah Clark and Colleen Beaver, and successfully defended their ODAC Championship, sweeping the conference in both the regular season and tournament and clinching another bid to the NCAA Tournament.

Perhaps the biggest surprise of 2016 came at Day Field, where Randolph-Macon football, coming off a 4-6 season in 2015 and picked to finish tied for fifth in the ODAC, became only the second team in program history to win nine games in a season.

Behind an historically stingy defense and the rushing attack of sophomore Tre Frederick, the Yellow Jackets won the ODAC Championship for the first time since 2008 with a 6-1 conference record and a 9-1 mark overall, qualifying for the NCAA Tournament, seeing their season conclude in Baltimore with a first round loss to Johns Hopkins. 

Head Coach Pedro Arruza won Virginia State Coach of The Year, College Division, from the Virginia Sports Information Directors, while five players earned First Team honors, including Frederick, defensive standouts Eric Long and Cole Burdette. offensive lineman Greg Castle and kicker Seth Yurgel.


On the softball field, Patrick Henry graduate, and now Randolph-Macon alumnus Madison Gilman, made history, becoming the first Yellow Jacket softball player ever to earn an All-American honor, named to two separate teams after leading the Yellow Jackets to 117 wins over four years, the most in a four-year period in program history, which included the team's first ODAC Championship in 2015.

At Patrick Henry, it was a fall season to remember, as the best autumn for the Patriots in many years was capped off by the school's first team state championship in any sport in 22 years. 

The young guns of Patriot boys volleyball, after losing to county rival Atlee in the regular season and conference playoffs, found the formula to besting the Raiders, winning in the sectional tournament to clinch not only a 5A State Tournament bid, but a home game in the state semifinals, where Patrick Henry rallied to beat Maury in five sets. Facing multiple-time defending state champion Princess Anne in the championship, Patrick Henry overpowered their opponents, winning the title in a three-set sweep.

Joining boys volleyball with successful seasons were field hockey, who, too, found a way to beat Atlee for the first time, which clinched an historic berth to the 5A North Region Tournament for the Patriots, a program that struggled to win a match just a few years ago. Midfielder Aidan Rossman and goalkeeper Taqiyah Chernesky each earned Second Team Group 5A All-State Honors from the Virginia High School League (VHSL).

On the gridiron, Patrick Henry defeated county rivals Hanover and Atlee for the first time since 2006 and 2008 respectively en route to an 8-4 season that included both their first playoff win since 2007 and first playoff home game since 2001.



Raider Nation had plenty to cheer about at Atlee, a school which experienced new beginnings and familiar travels. The spring was dominated by both softball and boys lacrosse, as both teams sought a return to Fairfax and their respective 5A State Tournaments. 

For softball, a deeply experienced team found its biggest challenge right down the street as Atlee and Lee-Davis battled first for county supremacy, then, after each advanced through their respective conference and region tournaments in dramatic fashion, the Raiders and Confederates found themselves paired in one 5A State Semifinal June 10th. Using their experience from the 2015 championship run to its highest potential, Atlee powered past Lee-Davis on the strength of three-run home runs by Raine Wilson and Casey Barrett, then used a Barrett home run the next day to spark a 5-0 win over Hickory, the same time they defeated a year earlier in the finals, to repeat as 5A State Champions.

On the same weekend just three miles away, Atlee boys lacrosse looked to erase the disappointment of a state final defeat in 2015, and had a chance to win early in overtime against Briar Woods. But the Raiders shot failed, and Briar Woods found the back of the net, and Atlee settled for runner-up status again in a 9-8 loss that saw the Raiders for overtime with two goals in the final minutes of regulation.

The Atlee Football Experience gained a new leader, as Matt Gray moved from the Randolph-Macon coaching staff to take the helm of the Raiders, who won five games and clinched a postseason berth in Gray's inaugural season.



The road well traveled was also a theme at Hanover High School, as the baseball team, absolutely loaded with talented arms on the mound, went through 2016 without losing a game in the Commonwealth of Virginia. The Hawks took a 23-1 record into their June 11th 4A State Championship Game against Liberty Christian confident of winning their third state title in a four-year span, but having no idea what it would take on that hot, humid afternoon to accomplish it.

Leading 7-1 after five innings and beginning to taste another trophy, Hanover watched in shock as Liberty Christian pounded the usually reliable pitching staff for eight runs in the sixth inning to take a 9-7 lead.

"Nothing was going right in the top of the sixth, but we had to keep our composure and mentality," recalled then-senior starter Grey Lyttle.

The Hawks proceeded to compose a six-run sixth inning rally of their own to retake the lead at 13-9, then hold on in the seventh as Tyler Morgan, who couldn't pitch a year earlier due to arm surgery, got the final strikeout to preserve a wild 13-12 victory and another Hanover state title.

Also in the spring, the Hanover boys lacrosse team tasted June lacrosse for the first time, advancing to both the 4A South Region Final and the 4A State Tournament for the very first time. Individually, Hanover girls soccer player Sabrina Hernandez made history, too, as the rising senior played for the United State Women's Deaf Soccer Team as they swept to victory in the 2016 Deaf World Cup played in Italy. Hernandez, who was also a member of the 2013 gold-medal team at the Deaflympics, scored her first international goal in a 4-1 win over Poland.



At Lee-Davis, softball certainly made their mark, qualifying for the state tournament for the first time since winning it all in 2011, while in February, Hayden Keener became the only state individual wrestling champion from Hanover County, capturing the 5A State Championship at 120 pounds with a 6-3 win over Kaz Gootee of Massaponax. Lee-Davis football continued to rebuild the winning tradition with an 8-2 regular season which included sweeping their three county rivals, winning the mythical county championship with a 14-7 Tomato Bowl triumph at Patrick Henry November 4th.

Swimmer Molly Sheffield repeated as a 5A State Champion for Lee-Davis, as did Ted Schubert for Patrick Henry and Olivia Fisher for Atlee. Sheffield and Schubert spent a portion of their summers competing at the U.S. Olympic Team Trials in Omaha.

But 2016 will perhaps be best remembered for how the Confederates responded to the tragic events of April 23rd, when senior, and football player, Dylan Ballard was killed in an automobile accident along with 2011 Lee-Davis graduate Elliott Hinton. Immediately, Dylan's uniform number, #28, could be seen everywhere on campus, painted on fields, written on wrist tape by softball players. 

Six nights later, when rival Atlee came to Lee-Davis for baseball, softball and soccer games, the usual "Rivalry Night" became a night for compassion, grieving, and learning. Atlee's softball team presented Lee-Davis' squad with a huge banner signed by Raider students supporting the Confederate student body, while wearing orange ribbons in their hair, a nod to a Lee-Davis color.

Then, as sports has done countless times, three games across the Lee-Davis complex began a healing process that continues as 2017 draws near, reminding Hanover County that, no matter how much fun we derive from the games people play, and the in-county rivalries that exist, we are at our best when we are together, rising above the challenges that real life can provide.



Monday, December 19, 2016

LISTEN LIVE: Times-Dispatch Invitational Tournament Championship Monday!

The RVA Sports Network is proud to bring you a quadruple-header of games from Championship Monday of the 22nd Annual Times-Dispatch Invitational Tournament live from the Richmond Coliseum!

CLICK HERE or click below on the embedded YouTube page to listen, starting at 3:30pm, to the Boys and Girls Championship and 3rd Place games only from The RVA Sports Network!


Today's T-DIT Schedule:

Girls 7th Place Game: Deep Run vs. Huguenot, 9am
Boys 7th Place Game: Hopewell vs. St. Christopher's, 10:30am
Girls 5th Place Game: Midlothian vs. Cosby, 12pm
Boys 5th Place Game: Hanover vs. Highland Springs, 1:30pm

THE FOLLOWING GAMES HEARD LIVE ON THE RVA SPORTS NETWORK:

Girls 3rd Place Game: St. Catherine's vs. Hopewell, 3:30pm
Boys 3rd Place Game: John Marshall vs. Benedictine, 5pm
Girls Championship: Highland Springs vs. Trinity Episcopal, 6:30pm
Boys Championship: Varina vs. Trinity Episcopal, 8:30pm

Friday, December 16, 2016

LISTEN LIVE: 22nd Annual Times-Dispatch Invitational Tournament First Round

CLICK HERE to listen live to the First Round of the 22nd Annual Times-Dispatch Invitational Tournament beginning at 5:55pm:

Girls: Cosby at Hopewell
Boys: Benedictine at Hopewell

You can also listen by clicking the link below.

For complete #TDIT information download the #TDIT free app now on Google Play or the Apple Store, where you see schedules, locations, times, can buy tickets and more!



Thursday, December 15, 2016

HONORS: Five County Players Named All-State Football By VHSL

Three Lee-Davis and two Patrick Henry have been honored with All-State accolades as the Group 5A All-State Football team is announced Thursday by the Virginia High School League (VHSL):

FIRST TEAM:

OFFENSE:
QB: Juwan Carter, Highland Springs
C: Louie Mihota, Massaponax
OL: Dillon Carey, Stone Bridge
OL: Mekhi Becton, Highland Springs
OL: Anthony Craig, Norview
OL: Khari Edmundson, Hermitage
RB: Meech Hembry, Broad Run
RB: Kevin Marks, Norview
RB: Joshua Breece, Stone Bridge
WR: Kaevon Chase, Potomac Falls
WR: Benyeal Hill, Brooke Point
WR: Anton Ashby, Norview
TE: Daniel Thompson, Stone Bridge
K: Tommy Martin, Hickory
KR: Devonte Williams, Salem
All-Purpose: Tanner Dobrucky, Douglas Freeman

DEFENSE:
DL: Daniel Renaud, Stone Bridge
DL: Nana Asiedeu, North Stafford
DL: Akeem Smith, Henrico
DE: Aaron Motley, Highland Springs
DE: Aiden McFarlane, Stone Bridge
LB: Rayshard Ashby, L.C. Bird
LB: Jordan Wall, Highland Springs
LB: Isaiah Johnson, Norview
LB: Trajan Anderson, Massaponax
DB: Dohnavyn Jefferson, Stone Bridge
DB: Rell Coley, Highland Springs
DB: D'Andre Walker, Henrico
DB: Tiavonte McLaughlin, Brooke Point
P: Alex Burton, Hermitage
PR: Davonte Williams, Salem
All-Purpose: Jeremiah Owusu, Bethel

SECOND TEAM:

OFFENSE:
QB: JaQuan Anderson, Albemarle
C: Marshall Hicks, L.C. Bird
OL: Jacob Boone, Broad Run
OL: Donovan Beaver, Massaponax
OL: Aaron Pappy, Stone Bridge
OL: Jeb Boswell, Lee-Davis
RB: Damone Drew, Brooke Point
RB: Shedrick McCall, L.C. Bird
RB: Nathan Evans, Lee-Davis
WR: Kevin Hamilton, Jr, R.E. Lee/Alexandria
WR: Jeremiah Owusu, Bethel
WR: Nasir Hines, Hermitage
TE: Jalen Hargrove, Lee-Davis
K: Roberto Argueta, Falls Church
KR: Dakwandre Marshall, Falls Church
All-Purpose: Ben Maffe, Briar Woods

DEFENSE:
DL: Erik Davenport, Broad Run
DL: Derrick Eason, Norview
DL: Nick Ackies, Douglas Freeman
DE: Jahmol Robinson, Hermitage
DE: Bryan Giron, Falls Church
LB: Mike Arrington, Broad Run
LB: Mateo Jackson, Hermitage
LB: Zykal Foster, Albemarle
LB: Joey Nameth, Stone Bridge
DB: Tre Watkins, Massaponax
DB: Mondell Hampton, Stafford
DB: Taeyonn Reynolds, Salem
DB: Anton Ashby, Norview
P: Parker Davis, Patrick Henry
PR: Terrance Oxendine, Patrick Henry
All-Purpose: Jeremy Sampson, Tuscarora

5A State Offensive Player Of The Year: Juwan Carter, Highland Springs
5A State Defensive Player Of The Year: Rayshard Ashby, L.C. Bird
5A State Coach Of The Year: Loren Johnson, Highland Springs



Monday, December 12, 2016

HONORS: All-5A North Region Football Team Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to the 2016 All-5A North Region Football Team (county players are in bold):

FIRST TEAM:

OFFENSE:
QB: JaQuan Anderson, Albemarle
C: Louie Mihota, Massaponax
OL: Dillon Carey, Stone Bridge
OL: Jacob Boone, Broad Run
OL: Donovan Beaver, Massaponax
OL: Aaron Pappy, Stone Bridge
RB: Meech Hembry, Broad Run
RB: Damone Drew, Brooke Point
RB: Joshua Breece, Stone Bridge
WR: Kaevon Chase, Potomac Falls
WR: Kevin Hamilton, Jr., R.E. Lee/Alexandria
WR: Benyeal Hill, Brooke Point
TE: Daniel Thompson, Stone Bridge
K: Roberto Argueta, Falls Church
KR: Dakwandre Marshall, Falls Church
All-Purpose: Ben Maffe, Briar Woods

DEFENSE:
DL: Daniel Renaud, Stone Bridge
DL: Nana Asiedeu, North Stafford
DL: Erik Davenport, Broad Run
DE: Aidan McFarlane, Stone Bridge
DE: Bryan Giron, Falls Church
LB: Trajan Anderson, Massaponax
LB: Mike Arrington, Broad Run
LB: Zykal Foster, Albemarle
LB: Joey Nameth, Stone Bridge
DB: Dohnavyn Jefferson, Stone Bridge
DB: Tre Watkins, Massaponax
DB: Mondell Hampton, Stafford
DB: Tiavonte McLaughlin, Brooke Point
P: Parker Davis, Patrick Henry
PR: Terrance Oxendine, Patrick Henry
All-Purpose: Jeremy Sampson, Tuscarora

SECOND TEAM:

OFFENSE:
QB: Brock Carnes, Brooke Point
C: Brian Fredrikson, Stone Bridge
OL: Alex Ronk, Briar Woods
OL: Bradley Gholson, Patrick Henry
OL: Ja'kel Johnson, Albemarle
OL: Jermey Squires, Massaponax
RB: Dakwandre Marshall, Falls Church
RB: Tre Watkins, Massaponax
RB: Kash Jackson, Potomac Falls
WR: Ben Maffe, Briar Woods
WR: AJ Castro, North Stafford
WR: Lorenz Brown, Albemarle
TE: Maurice Jones, Brooke Point
K: Alex Nemer, Potomac Falls
KR: Queshon Baker, Atlee
All-Purpose: Devyn Ford, North Stafford

DEFENSE:
DL: Jamil Peebles, Massaponax
DL: Alex Ronk, Briar Woods
DL: Caleb Baker, PH-Roanoke
DE: Brandon Gilyard, Massaponax
DE: John Birchmeier, Broad Run
LB: Tyler Warren, Falls Church
LB: Jordan Ward, Briar Woods
LB: Marquis Hall, Potomac
LB: Grant Misch, Potomac Falls
DB: Deontae Hargrove, Falls Church
DB: Samari Springs, Briar Woods
DB: Queshon Baker, Atlee
DB: Kaleb Smith, Patrick Henry
P: Bryce Sorrell, Tuscarora
PR: Dakwandre Marshall, Falls Church
All-Purpose: Ryan Horton, Orange



Friday, December 09, 2016

HONORS: 5A North All-Region Field Hockey Team

Congratulations to the following student-athletes for being named to the 5A North All-Region Field Hockey team (county players in bold):

FIRST TEAM:

Forwards:
Lia Constantine, Stafford
Danielle Emhof, Edison
Madi Hyatt, Mountain View
Kat Mayo, Albemarle
Rachel Riley, Stafford

Midfield:
Aidan Rossman, Patrick Henry
Lily Bryngelson, Mountain View
Allyson Lynch, Briar Woods
Maddie McNult, Massaponax
Callie Quinn, Stafford

Defense:
Tori Capllonch, R.E. Lee-Alexandria
Madison Hatcher, Mountain View
Emily Kresho, Stafford
Nyla Lewis, Albemarle
Yasmine White, Mountain View

Goalkeeper:
Taqiyah Chernesky, Patrick Henry

SECOND TEAM:

Forwards:
Caroline Quigley, Patrick Henry
Sara Davis, Briar Woods
Ashlyn Hughes, Stone Bridge
Thando Muchemenyi, Marshall
Anna Murray, Albemarle

Midfield:
Reaghan Kolb, Atlee
Abby Asuncion, Potomac Falls
Kat Bianchetto, Albemarle
Alyssa Maynard, Marshall
Brisa Uviedo, Edison

Defense:
Natalie Brennan, Potomac Falls
Hollie Foster, Orange
Grace Hooper, Briar Woods
Sydney Lee, Edison
Anna Zelenski, Marshall

Goalkeeper:
Madison Callan, Massaponax




Thursday, December 08, 2016

HONORS: Two Hawks Named VHSL All-State Boys Volleyball

Congratulations to Turner Cole for being named First Team Group 4A Boys Volleyball Thursday as announced by the Virginia High School League. Teammate Andrew Moore was named to the Second Team. The full team is listed below:

FIRST TEAM:

Lance Johnson, Monacan (named Player Of The Year)
Turner Cole, Hanover
Drew Buckley, Monacan
Nathan McGhee, Heritage
Steven Hawks, Monacan
Wyatt Fly, Churchland
Tyler Gregory, Midlothian
Adam Wajciechowski, Midlothian
Noah Gurley, Great Bridge (Libero)

SECOND TEAM:

Perry Dunkum, Great Bridge
Jason Jones, Great Bridge
Jakinah Oliver, Armstrong
Kyle Stuart, Lakeland
Emoch Sutton, Heritage
Andrew Moore, Hanover
Leland Richardson, Heritage
George Giles, Heritage
Dante Jennings, Colonial Heights (Libero)

Group 4A State Coach of The Year: Josh Shrader, Monacan

Sunday, December 04, 2016

Wrestling: Lee-Davis Wins Central Virginia Classic

It's a strong opening weekend performance for the Lee-Davis wrestling team as they roll to the team championship at the 2016 Central Virginia Classic held Friday and Saturday at Glen Allen High School. Top six finishers in each division and team standings are below, courtesy of TrackWrestling.com....


106

1st Place
Riley Starcher (Grassfield) 42-14, So. over Joseph McMillin (Powhatan) 28-15, So. (Dec 7-4).
3rd Place
Kevin Velez (Clover Hill) 26-10, So. over Bruno Alveres (Brooke Point) 4-2, Fr. (Fall 4:44).
5th Place
Cameron Chicella (Ocean Lakes) 15-22, So. over Cole Gorvett (Westfield) 2-3, Fr. (For.).

113

1st Place
Will Lisenby (Westfield) 3-0, Jr. over Evan Buchanan (Atlee) 3-1, Fr. (SV-1 9-7).
3rd Place
Carson Tinsley (Mills Godwin) 31-9, Sr. over Elijah Jordan (Powhatan) 38-14, Sr. (Fall 3:29).
5th Place
Jordan Smith (Hanover) 21-18, So. over Justus Jones (Brooke Point) 21-12, Sr. (Dec 5-3).

120

1st Place
Bobby Quinones (Westfield) 5-0, Jr. over Josh Montague (Brooke Point) 20-13, Jr. (Fall 5:43).
3rd Place
Brycen Martz (Ocean Lakes) 28-17, Sr. over Jacob Mills (Grassfield) 36-20, Sr. (Dec 13-12).
5th Place
Mariano Hornedo (Atlee) 44-20, Sr. over Anthony Commuzi (Atlee) 36-18, Jr. (Fall 3:22).

126

1st Place
Aaron Freidhof (Prince George) 4-0, Sr. over Sam Slate (Benedictine) 7-2, Fr. (Fall 1:46).
3rd Place
Brandon Bye (Millbrook) 5-1, Sr. over Josh Epperly (Hanover) 3-2, Fr. (Fall 3:51).
5th Place
Brenden Lugo (Grassfield) 18-6, Sr. over Brett Reid (Douglas Freeman) 14-13, Sr. (Fall 1:50).

132

1st Place
Collin Gerardi (Powhatan) 44-6, Jr. over Zachary Gillette (Grassfield) 47-10, Sr. (Fall 1:40).
3rd Place
Joseph Knight (Brooke Point) 32-4, Sr. over Nate Hackman (Ocean Lakes) 34-15, Sr. (Fall 2:10).
5th Place
Caleb Bland (Hermitage) 31-10, Sr. over Oleg Johnson (Westfield) 4-3, So. (Dec 6-5).

138

1st Place
Aidan Murphy (Ocean Lakes) 5-0, Sr. over Garrett Plummer (Lee Davis) 38-14, Sr. (Fall 1:55).
3rd Place
Michael Dew (Glen Allen) 35-10, Jr. over Daniel Goodwin (Grassfield) 44-17, Sr. (Dec 6-3).
5th Place
David Hoover (Hanover) 24-13, Jr. over Eric Hogge (Midlothian) 24-11, Sr. (Dec 11-10).

145

1st Place
Jeffrey Hoyt (Powhatan) 24-20, Jr. over Jonathon Conrad (Lee Davis) 35-8, Jr. (Fall 3:21).
3rd Place
Ian Baker (Monacan) 34-7, Jr. over AJ Deutel (Brooke Point) 14-7, Sr. (Inj. 0:00).
5th Place
Ben Hillard (Ocean Lakes) 8-8, Jr. over Sebastian Cobb (Hanover) 5-3, Jr. (Fall 3:37).

152

1st Place
Carson Allen (Hanover) 36-9, Jr. over Fisher Evans (Lee Davis) 46-12, Jr. (Fall 3:19).
3rd Place
Samuel Tomlinson (Powhatan) 32-14, Jr. over Braxton Fell (Grafton) 3-2, Sr. (Dec 9-4).
5th Place
Ibram Bector (Hermitage) 27-12, Jr. over Cal Cochran (Westfield) 22-28, Jr. (Fall 2:27).

160

1st Place
Alex Britto (Collegiate) 34-14, Sr. over Andy Aldridge (Lee Davis) 3-1, Fr. (Inj. 0:00).
3rd Place
Jacob Kennedy (Prince George) 5-1, Jr. over Austin Pitts (Mills Godwin) 28-17, So. (Fall 0:58).
5th Place
Jack Drimer (Mills Godwin) 5-2, Jr. over Jeremiah Vivero (Grafton) 3-3, Sr. (Dec 4-3).

170

1st Place
Andrew Anthony (Lee Davis) 33-9, Sr. over Xever Lemieux (Millbrook) 6-8, Jr. (Dec 3-2).
3rd Place
Wallace Canada (Prince George) 4-1, So. over Will Sayegh (Midlothian) 26-8, Jr. (Inj. 0:00).
5th Place
Cohen Call (Atlee) 36-18, Jr. over Logan Pettorini (Brooke Point) 13-9, Sr. (Fall 3:51).

182 Results

1st Place
Stephen Burrell (Grassfield) 47-11, Sr. over Edward `Ned` Anthony (Lee Davis) 42-7, Jr. (Dec 9-5).
3rd Place
Jacob Sinsel (Ocean Lakes) 34-15, Sr. over Gabe Neaverth (Millbrook) 22-19, Sr. (Fall 1:39).
5th Place
Luke Armstrong (Grafton) 4-2, Sr. over Brandon Whitton (Westfield) 26-22, Sr. (Dec 10-4).

195

1st Place
Cody Roundtree (Clover Hill) 31-10, Sr. over Martiese Phipps (Monacan) 17-12, Jr. (Dec 6-5).
3rd Place
Fabrizio Lazo (Westfield) 20-15, Jr. over Hunter Beck (Lee Davis) 3-2, Jr. (MD 8-0).
5th Place
Emanuel Torres (Hermitage) 3-2, Fr. over Austin Yogi (Amelia) 15-19, Sr. (For.).

220

1st Place
Yates Carrier (Ocean Lakes) 4-0, Sr. over Sari Maksad (Lee Davis) 25-15, Sr. (Fall 1:02).
3rd Place
Xavier Brown (Monacan) 25-16, Sr. over Jackson Burkey (Clover Hill) 3-2, So. (Fall 0:47).
5th Place
Zeke Elswick (Mills Godwin) 3-2, Jr. over James Walters (Deep Run) 2-3, Jr. (Fall 1:48).

285

1st Place
Trevor Burns (Grassfield) 39-11, Jr. over Ramses Montalvo (Brooke Point) 17-6, Jr. (SV-1 4-2).
3rd Place
Justin Spencer (Mills Godwin) 19-3, Sr. over Robbie Adelstein (Atlee) 21-10, Jr. (Dec 3-2).
5th Place
Tavon Blowe (Millbrook) 19-15, Jr. over Jack Oppenheim (Deep Run) 3-3, Sr. (Dec 5-4).

TEAM FINALS:

1) Lee-Davis: 220.5
2) Grassfield: 184.5
3) Powhatan: 153.5
4) Westfield: 149
5) Ocean Lakes: 143.5

7) Mills Godwin: 109.5
8) Prince George: 108
9) Atlee: 102.5

11) Clover Hill: 94.5
12) Hanover: 92
13) Monacan: 61
14) Collegiate: 60.5
15) Glen Allen: 58

Thursday, December 01, 2016

HONORS: All-Conference 16 Football, Volleyball, Field Hockey Teams

Congratulations to the following student athletes for being named to All-Conference 16 Teams in the following fall sports:

FIELD HOCKEY:

Conference 16 Player Of The Year: Aidan Rossman, Patrick Henry
Conference 16 Coach Of The Year: Brittany McElheny, Albemarle

FIRST TEAM:

Forwards:
Kat Mayo, Albemarle
Anna Murray, Albemarle
Caroline Quigley, Patrick Henry
Faith Anna, Atlee
Brooke Figgins, Orange

Midfield:
Aidan Rossman, Patrick Henry
Kat Bianchetto, Albemarle
Reaghan Kolb, Atlee
Grace Bailey, Atlee
Courtney Yancey, Orange

Defense:
Nyla Lewis, Albemarle
Holli Foster, Orange
Ari Wheeler, Atlee
Olivia Trent, Patrick Henry

Goalkeeper: Taqiyah Chernesky, Patrick Henry

SECOND TEAM:

Forwards:
Molly Enright, Patrick Henry
Taylor Bates, Atlee
Katelyn Spain, Atlee
Abigail Yowell, Orange
Morgan Stilley, Albemarle

Midfield:
Victoria Watts, Patrick Henry
Camryn Whittaker, Atlee
Kelsey Myers, Albemarle
Lauren Hughlett, Albemarle

Defense:
Libby Klinger, Patrick Henry
Kaitlin McLendon, Patrick Henry
Claire Reagan, Atlee
Lauren Feild, Atlee
Jane Pinatta, Albemarle

Goalkeeper: Logan Wood, Albemarle



******

VOLLEYBALL:

Conference 16 Player Of The Year: Taylor Eichelberger, PH-Roanoke
Conference 16 Coach Of The Year: Patricia Sheedy, PH-Roanoke

FIRST TEAM:
Taylor Eichelberger, PH-Roanoke
Sarah Hanssen, Albemarle
Madison Warlick, Albemarle
Brooke Winston, Patrick Henry
Megan Pace, PH-Roanoke
Olivia Newman, PH-Roanoke
Kyra Walden, Atlee
Laura Williamson, Patrick Henry
Allie Thompson, PH-Roanoke (Libero)

SECOND TEAM:
Lauren O'Reilly, Atlee
Mikaela Flaherty, Atlee
Mackenzie Lawter, Halifax
Donea Brooks, Orange
Destiny Norman, PH-Roanoke
Chayse Tyler, Atlee
Gabbi DeGennaro, Albemarle
Emery Hawkins, Albemarle
Katie Schnell, Albemarle (Libero)

******
FOOTBALL:

FIRST TEAM:

OFFENSE:
Quarterback: JaQuan Anderson, Albemarle
Center: Carter Rickett, Orange
OL: Bradley Gholson, Patrick Henry
OL: Mason Cooper, Atlee
OL: Omega Webb, PH-Roanoke
OL: Ja'kel Johnson, Albemarle
RB: Tre-von Smith, Orange
RB: Jamal Thompson, Albemarle
RB: DeAngelo Hunt, Orange
WR: Andrew Harris, PH-Roanoke
WR: Lorenz Brown, Albemarle
WR: Isley Hopson, PH-Roanoke
TE: Dayvon Greene, Orange
K: Avery Fulton, PH-Roanoke
KR: Queshon Baker, Atlee
All-Purpose: Hunter Hart, Patrick Henry

DEFENSE:
DL: Devon Carter, Patrick Henry
DL: Mason Cooper, Atlee
DL: Caleb Baker, PH-Roanoke
DE: Elijah Cook, PH-Roanoke
DE: Camron Blunt, Halifax
LB: Zykal Foster, Albemarle
LB: DeAngelo Hunt, Orange
LB: Jacob Harman, PH-Roanoke
LB: Camron Carden, Halifax
DB: Queshon Baker, Atlee
DB: Daniel Gray, PH-Roanoke
DB: Kaleb Smith, Patrick Henry
DB: Jay Lewis-Nixon, Orange
P: Parker Davis, Patrick Henry
PR: Terrance Oxendine, Patrick Henry
All-Purpose: Ryan Horton, Orange

SECOND TEAM:

OFFENSE:
Quarterback: Jonte Murray, PH-Roanoke
Center: Will Clevinger, Patrick Henry
OL: Elijah Smallwood, Patrick Henry
OL: Devin Washington, Orange
OL: Christian Cundiff, PH-Roanoke
OL: Travis Helton, Halifax
RB: Hunter Hart, Patrick Henry
RB: Brandon Smith, PH-Roanoke
RB: Clifton Woody, Atlee
WR: Kaleb Smith, Patrick Henry
WR: Tyquan Rose, Albemarle
WR: Dawson Robinson, PH-Roanoke
TE: Will Stockhausen, Atlee
K: Trey Hill, Orange
KR: Tyquan Rose, Albemarle
All-Purpose: Tyquan Rose, Albemarle

DEFENSE:
DL: Sediquie Flowers, Orange
DL: Jordan Tucker, Halifax
DL: Jamonte Howze, Albemarle
DE: Robbie Adelstein, Atlee
DE: Wilhelm Lutterodt, Orange
LB: Arias Holman, Patrick Henry
LB: Rashad Mallory, Patrick Henry
LB: Teshawn Massie, Albemarle
DB: Parker Davis, Patrick Henry
DB: Kris Anderson, Albemarle
DB: Xavier Aguilar, Halifax
DB: Jamal Carter, Orange
P: Frank Hancock, PH-Roanoke
PR: Queshon Baker, Atlee
All-Purpose: Ryan Brooker, Atlee

Conference 16 Offensive Player Of The Year: JaQuan Anderson, Albemarle
Conference 16 Defensive Player Of The Year: Zykal Foster, Albemarle
Conference 16 Coach Of The Year: Brandon Isaiah, Albemarle

(Football photography courtesy of Joel Klein)