Monday, June 10, 2019

IN THE RED ZONE: State Championships And Randolph-Macon Men's Lacrosse Head Coach JB Sheridan

Listen LIVE on 102.9 The Mater (102.9 FM/1430 AM) or 

CLICK HERE to listen online anywhere to "In The Red Zone" live at Sports Page Grille Ashland!

Guest: Randolph-Macon Head Men's Lacrosse Coach JB Sheridan

Plus: The latest on state high school championships, completed and rescheduled!



Thursday, June 06, 2019

LISTEN LIVE: Atlee Little League Majors Baseball Championship

CLICK HERE to listen to the rematch between the Ducks and the Dukes for the Atlee Little League Majors Baseball Championship!

Airtime is 6:55pm on 102.9 The Mater, 102.9 FM and 1430 AM, also on the TuneIn Radio app on "Radiall"!



Wednesday, June 05, 2019

HONORS: Palya, Rohr Lead Hanover Sweep of Top Awards in Region 4B Softball

Congratulations to Hanover senior pitcher Ellen Palya, named the 2019 Class 4, Region B Softball Player of The Year on Wednesday. Hawks head coach Michael Rohr, in his first season at the helm, was named Region Coach of The Year.

Here is the 2019 All-Region 4B Team:


FIRST TEAM:

Pitcher: Ellen Palya, Hanover
Pitcher: Riley Dull, Patrick Henry
Pitcher: Cameron Buzzell, Courtland
Catcher: Jenna Currie, Hanover
1st Base: Rileigh DeWeese, Powhatan
2nd Base: Blair Rhodes, Patrick Henry
3rd Base: Kayla Davis, Powhatan
Shortstop: Karleigh Morgan, Dinwiddie
DP/Flex: Savannah Thorne, Hanover
Outfield: Lauren Lindsay, Dinwiddie
Outfield: Erin White, Patrick Henry
Outfield: Jayla Hill, Caroline
Outfield: Lindsey Elam, Powhatan
Utility: Sarah English, Powhatan



SECOND TEAM:

Pitcher: Lauren Sheehan, King George
Pitcher: Abby White, Midlothian
Pitcher: Maya Morton, Caroline
Catcher: Mya Lyburn, King George
1st Base: Miranda Clarke, Dinwiddie
2nd Base: Brianna Morton, Caroline
3rd Base: Leslie Currie, Hanover
Shortstop: Julia Mardigian, Hanover
Shortstop: Ronnie Howard, Courtland
DP/Flex: Olivia Allen, Dinwiddie
Outfield: Jessica Russell, Hanover
Outfield: Amanda Lanyon, Midlothian
Outfield: Cammi Easter, Eastern View
Outfield: Brooke Rolocut, King George
Utility: Autumn Slemaker, Patrick Henry



HONORABLE MENTION:

Pitcher: Regan Bestick, Chancellor
Pitcher: Destiny Schroeder, Caroline
Catcher: Saxon Radcliffe, Patrick Henry
1st Base: Tessa Dodson, Chancellor
2nd Base: Brianna Morton, Caroline
3rd Base: Maggie Burch, King George
Shortstop: Kamryn Gray, Caroline
DP/Flex: Katie Scott, Eastern View
Outfield: Hailey Bruce, Courtland
Outfield: Melanie Brown, King George
Outfield: Kaitlyn Bestick, Chancellor
Outfield: Hannah Werth, Eastern View
Utility: Desiree Scott, Eastern View




Tuesday, June 04, 2019

TUESDAY SCOREBOARD

BASEBALL:

Class 4 State Quarterfinal:

Great Bridge 7, Hanover 4

SOFTBALL:

Class 4 State Quarterfinal:

Great Bridge 3, Hanover 1
Grafton 6, Patrick Henry 4

BOYS LACROSSE:

Class 5 State Semifinal:

Atlee 15, Deep Run 3

GIRLS LACROSSE:

Class 5 State Semifinal:

Atlee 15, Mills Godwin 4

Monday, June 03, 2019

In The Red Zone: State Championship High School Action & R-MC Year In Review!

CLICK HERE to listen to "In The Red Zone" live from SportsPage Grille Ashland at a special time of 5pm, also available on radio on #TheMater on 102.9 FM, and 1430 AM.

Listen on the TuneIn Radio App on "Radiall" as well!

SPECIAL GUEST: Phil Stanton, Sports Information Director, Randolph-Macon College





Saturday, June 01, 2019

Atlee Little League Championship Week!

CLICK HERE to listen live online to the following championship games:


Saturday June 1: Minors 10 Division, 9:55AM

Wednesday June 5: Majors Division, 6:55PM

Intermediate Division Final, TO BE ANNOUNCED

*****
Listen on the radio on 102.9 The Mater, at 102.9 FM and 1430 AM, and on the TuneIn Radio app on "Radiall"!



Monday, May 27, 2019

Region Semifinal Tuesday!

Nine county teams look to clinch either a #Class4 or #Class5 State Tournament bid on Tuesday night.

Here's #TheLineUp for this all-important Region Semifinal Tuesday (plus Region Finals in lacrosse!):

BASEBALL:

REGION 5B:
#4 Deep Run at #1 Mills Godwin, 4:30pm
#3 Prince George vs. #2 Atlee, 7pm, Godwin HS

REGION 4B:
#4 Courtland at #1 Hanover, 7pm
#7 Dinwiddie at #3 Midlothian, 5pm

SOFTBALL:

REGION 5B:
#4 Mills Godwin vs. #1 Lee-Davis, 5pm, Godwin HS
#3 Atlee vs. #2 Glen Allen, 7pm, Godwin HS

REGION 4B:
#5 Powhatan at #1 Hanover, 6pm
#6 Patrick Henry at #2 Courtland, 6pm

BOYS SOCCER:

REGION 4B:
#5 Monacan at #1 Midlothian, 5:30pm
#3 Hanover at #2 Chancellor, 7pm

GIRLS SOCCER:

REGION 5B:
#5 Atlee vs. #1 Deep Run, 5:30pm, Godwin HS
#3 Douglas Freeman vs. #2 Glen Allen, 7:30pm, Godwin HS

REGION 4B:
#5 Midlothian at #1 Hanover, 6pm
#3 Monacan at #2 Eastern View, 6pm

***********

BOYS LACROSSE REGION CHAMPIONSHIPS:

REGION 5B:

#3 Deep Run vs. #1 Atlee, 7pm, Hermitage HS

GIRLS LACROSSE REGION CHAMPIONSHIPS:

REGION 5B:

#3 Mills Godwin vs. #1 Atlee, 5pm, Hermitage HS