In The Red Zone: Michael Rohr, New High School Football Home

Wednesday, June 21, 2017

Salute To The Class of 2017!

From the pages of The Herald Progress (available Thursday June 22 on newsstands), our comprehensive coverage of Commencement 2017 and a salute to at least some of the student-athletes and moments that we won't soon forget.

CLICK HERE to read and enjoy!





Thursday, June 15, 2017

HONORS: Atlee Lacrosse Players Named To All-State Team

Congratulations to the Atlee Raiders named to the 2017 Group 5A All-State Lacrosse Teams by the Virginia High School League on Thursday (names in bold):

BOYS:

FIRST TEAM:

Attack:
Ben Winicour, George Marshall
Kyle Brickerd, Broad Run
Cole McDowell, Thomas Edison
Dylan Rice, Atlee
Nick Cole, Stone Bridge

Midfield:
Brice Johnson, PH-Roanoke
Ted Palmer, Douglas Freeman
Will Stockhausen, Atlee
Kyle Mollica, PH-Roanoke
Aaron Casteel, Briar Woods

Defense:
Phoenix Hines, Stone Bridge
Patrick Cline, Tuscarora
Nick Pace, PH-Roanoke
Andrew Hamilton, PH-Roanoke
DJ Hazell, Briar Woods

Goalkeeper:
Ikie Smith, PH-Roanoke

SECOND TEAM:

Attack:
Cole Pearsall, Briar Woods
Brooks Waskey, PH-Roanoke
Kenyon John, PH-Roanoke
Drew Miller, Atlee
Collin Beebe, Mills Godwin

Midfield:
Ryan Braithwaite, Broad Run
Ian Samuelson, Thomas Edison
Ned Mize, Douglas Freeman
Luke Capace, Stone Bridge
Dan McMinn, Briar Woods

Defense:
Walker Everhart, Atlee
Nick Gariepy, George Marshall
Donovan Quinn, Atlee
Brandon Huynh, Falls Church
John Bryson, Mills Godwin

Goalkeeper:
Will Juneau, Briar Woods

**********
GIRLS:

FIRST TEAM:

Attack:
Savannah Callan, Massaponax
Kylie Eastman, Atlee
Kelsey Curl, Potomac Falls
Carley Moore, Stone Bridge
Rebecca Winicour, George Marshall

Midfield:
Tori Birks, Potomac Falls
Morgan Whitaker, Deep Run
Maria Keener, Stone Bridge
Lauren Deaver, George Marshall
Molly DeCarli, Potomac Falls

Defense:
Kellyn McGlamery, Atlee
Hannah Smith, George Marshall
Karis Roberts, Potomac Falls
Malley McFarlane, Stone Bridge
Amanda Tooke, George Marshall

Goalkeeper:
Fiona Rickels, George Marshall

SECOND TEAM:

Attack:
Emily LaBorne, Deep Run
Morgan Rose, Albemarle
Gracie Douglas, Douglas Freeman
Miranda Grier-Sprately, Thomas Edison
Sophia Omar, Falls Church

Midfield:
Faith Anna, Atlee
Madison Callan, Massaponax
Jenn Wendelken, Albemarle
Annie Ellis, Stone Bridge
Anna Smith, Deep Run

Defense:
Jenna Corvin, Massaponax
Madelyn Decarli, Potomac Falls
Jane Pinnata, Albemarle
Ally Parlantieri, Deep Run
Rachel Riley, Stafford

Goalkeeper:
Savannah Clarke, Atlee



Wednesday, June 14, 2017

HONORS: #5A All-State Softball Team Announced

Congratulations to Peyton St. George of Atlee for being named Group 5A State Softball Player of The Year by the Virginia High School League (VHSL) Wednesday, and to head coach Tom McIntyre, named State Coach of The Year.

Three Atlee Raiders and three Lee-Davis Confederates were named First Team, while a fourth Confederate and fourth Raider earned Second Team honors. The complete team is listed below:

FIRST TEAM:
Pitcher: Peyton St. George, Atlee
Pitcher: Kayley Scott, Lee-Davis
Pitcher: Bre McDowell, Hickory
Catcher: Sophie Wools, Tuscarora
1st Base: Caroline Helmer, Hickory
2nd Base: Katelyn Biando, Nansemond River
3rd Base: Arizona Ritchie, Brooke Point
Shortstop: Lauren Taylor, Lee-Davis
Outfield: Hannah Crist, Princess Anne
Outfield: Kelly Warren, Atlee
Outfield: Sydney Guess, Lee-Davis
Outfield: Ashlyn Rogers, Nansemond River
DP/Flex: Bailey Roberts, Hickory
Utility: Casey Barrett, Atlee

SECOND TEAM:
Pitcher: Nicole Lucia, Brooke Point
Pitcher: Jess Osborne, Stone Bridge
Pitcher: Madison Rhoads, Nansemond River
Catcher: Cammie Brummitt, Glen Allen
1st Base: Libby Griffis, Broad Run
2nd Base: Jordan Durbin, Atlee
3rd Base: Sarah Thompson, Prince George
Shortstop: Amelia Ely, Marshall
Outfield: Morgan Bettinger, Albemarle
Outfield: Amber Clements, Edison
Outfield: Lauren Fox, Stone Bridge
Outfield: Heather Childress, Lee-Davis
DP/Flex: Lexi Lomax, Orange
Utility: Jenna Harlow, Menchville

5A STATE PLAYER OF THE YEAR: Peyton St. George, Atlee
5A STATE COACH OF THE YEAR: Tom McIntyre, Atlee







Friday, June 09, 2017

Finally! Atlee, Lee-Davis Battle For State Title

With Lee-Davis' 11-1 win over Stone Bridge and Atlee's 7-1 win over Nansemond River Friday in the 5A State Softball Semifinals, the stage is set for the long-awaited County vs County battle for a state championship.

In each of the last two years, county rivals battled in the state semifinals, Atlee defeating Patrick Henry in 2015, then Lee-Davis last year en route to state championships. Saturday, the Raiders seek their third consecutive state title, while the Confederates look for their first title since 2011, a game won on the site of Saturday's game, Westfield High School in Chantilly.

LISTEN LIVE! Use the embedded player below to listen to RVA Sports Network's live and exclusive coverage of the 5A State Championship Saturday beginning at 12:45pm.


Thursday, June 08, 2017

HONORS: All 5A North Region Teams Announced

Peyton St. George is named Softball Region Player of The Year from Atlee, while her coach, Tom McIntyre, takes Coach of The Year honors. All four All 5A North Region teams are posted below with county honorees in bold.

BASEBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Wilson Ayers, Briar Woods
Pitcher: Andrew Abbott, Halifax
Pitcher: Bradley Hanner, Orange
Catcher: Clay Lloyd, Halifax
1st Base: Casey Johnson, Stone Bridge
2nd Base: Robert Guenther, Marshall
3rd Base: Tannor Sullivan, Stafford
Shortstop: Jake Kleifges, Briar Woods
Outfield: Michael Ludowig, Briar Woods
Outfield: Trevon Smith, Orange
Outfield: Andrew Abbott, Halifax
Outfield: Blake Elliot, North Stafford
DH: Evan Antonellis, Potomac
Utility: Colton Poythress, Wakefield

SECOND TEAM:
Pitcher: Justin Cherry, North Stafford
Pitcher: Tanner Sullivan, Stafford
Pitcher: Gary Fuller, Stone Bridge
Catcher: Zach Buck, Broad Run
Catcher: Kevin Leford, North Stafford
1st Base: Brody Mack, Potomac
2nd Base: Matthew Ritchie, Broad Run
3rd Base: Ethan Heckler, Wakefield
Shortstop: DJ Lardge, Stafford
Shortstop: Jake Karton, Wakefield
Outfield: Garrett Reams, Mountain View
Outfield: Cole Sowers, Stafford
Outfield: Casey Lauer, Marshall
Outfield: Jonathan Hough, Stone Bridge
DH: Zach Beach, Atlee
Utility: Matt House, Stone Bridge

5A NORTH REGION PLAYER OF THE YEAR: Andrew Abbott, Halifax
5A NORTH REGION COACH OF THE YEAR: Jason Miller, Briar Woods

**********
SOFTBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Peyton St. George, Atlee
Pitcher: Nicole Lucia, Brooke Point
Pitcher: Jess Osborne, Stone Bridge
Catcher: Sophie Wools, Tuscarora
1st Base: Libby Griffis, Broad Run
2nd Base: Jordan Durbin, Atlee
3rd Base: Arizona Ritchie, Brooke Point
Shortstop: Amelia Ely, Marshall
Outfield: Kelly Warren, Atlee
Outfield: Lauren Fox, Stone Bridge
Outfield: Amber Clement, Edison
Outfield: Morgan Bettinger, Albemarle
DP/Flex: Lexi Lomax, Orange
Utility: Casey Barrett, Atlee

SECOND TEAM:
Pitcher: Charlotte Mitchell, Patrick Henry
Pitcher: Kyleigh Richardson, North Stafford
Pitcher: Mary Pauly, Tuscarora
Catcher: Victoria Capilonch, Lee
1st Base: Kasie Pace, Albemarle
2nd Base: Kari Jacobson, Tuscarora
3rd Base: Madison Stemer, Edison
Shortstop: Grayson Radcliffe, Patrick Henry
Outfield: Erin Cassidy, Broad Run
Outfield: Kara Tokarchic, Stone Bridge
Outfield: Caroline Adams, Stafford
Outfield: Logan Friesen, Albemarle
DP/Flex: Maddy Carpe, Stone Bridge
Utility: Elena Gonzalez, Stone Bridge

5A NORTH REGION PLAYER OF THE YEAR: Peyton St. George, Atlee
5A NORTH REGION COACH OF THE YEAR: Tom McIntyre, Atlee



**********
BOYS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Irakoze Donasiyano, PH-Roanoke
Riley Croce, Mountain View
Alex Corado, Stone Bridge
Daniel Crespo, Tuscarora

Midfield:
Endjick Albert, PH-Roanoke
Alejandro Barrancos, Potomac
Joaquin Sanchez, Edison
Noah Mazzatenta, Tuscarora

Defense:
Jake Nash, Thomas Jefferson S&T
Nate Albrecht, Briar Woods
Michael Vaughn, Albemarle
Sam Knisely, PH-Roanoke
Andy Mensah, Lee
Bryan Scoffield, Mountain View
Gadsoni Abel, Massaponax

Goalkeeper:
Micah Scott, Briar Woods

SECOND TEAM:

Forward:
Kalefa Boyar, PH-Roanoke
Tareq Al-Jumalli, Massaponax
Attila Burl, Broad Run
Ben Bae, Thomas Jefferson S&T
Vagner Marquez, Falls Church

Midfield:
Andrew Weber, Albemarle
Brandon Mahon, Albemarle
Aidan Sullivan, Briar Woods
Rohit Chhatre, Stone Bridge
Chris McGhan, Lee
Jorge Borrayo, Falls Church

Defense:
Michael Woodard, Atlee
Bo Keppeler, Mountain View
Corey Long, Potomac
Kaz Gootee, Massaponax

Goalkeeper:
Nabil Milani, George Marshall

5A NORTH REGION PLAYER OF THE YEAR: Irakoze Donasiyano, PH-Roanoke
5A NORTH REGION COACH OF THE YEAR: Francois Bernard, Briar Woods.

**********
GIRLS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Megan Watts, Mountain View
Fizzy Gonzalez, Albemarle
Tyria Smalls, Massaponax
Jordan Beverina, JEB Stuart
Catie Bryant, Briar Woods

Midfield:
Anna Heliferty, JEB Stuart
Anna Deutsch, Broad Run
Brooke Bauman, Albemarle
Jensen Margheim, Mountain View
Margaret Lister, George Marshall

Defense:
Olivia Bolton, Mountain View
Leah Deutsch, Broad Run
Chloe Beverina, JEB Stuart
Caroline Jones, Atlee
Taylor Laine, Massaponax

Goalkeeper:
Alyanah Tyler-Cooper, Albemarle

SECOND TEAM:

Forward:
Peyton Emory, George Marshall
CeeCee Harris, Atlee
Emma Kerns, Broad Run
Carly Lane, Mountain View
Katie Schnell, Albemarle

Midfield:
Alexa Anderson, Falls Church
Riley Cook, Atlee
Marianna Hershner, JEB Stuart
Caitlin Kirtley, Massaponax
Alyssa White, Stone Bridge

Defense:
Kylie Clark, Falls Church
Emma Dize, Stone Bridge
Selena Kaup, George Marshall
Madison Kersey, Albemarle
Nicole Morrow, Massaponax
Kaela Price, Briar Woods
Megan Schantz, Albemarle

Goalkeeper:
Jenny Bullers, Mountain View
Miranda Walker, Broad Run

5A NORTH REGION PLAYER OF THE YEAR: Alyanah Tyler-Cooper, Albemarle
5A NORTH REGION COACH OF THE YEAR: Amy Sherrill, Albemarle







Monday, June 05, 2017

HONORS: All 4A East Region Baseball Team Announced

Congratulations to the following student-athletes honored by being named to the 2017 All 4A East Region Baseball team:

FIRST TEAM:
Pitcher: Ryan Devine, Jamestown
Pitcher: Antonio Balducci, Hanover
Pitcher: Caleb Elder, Great Bridge
Catcher: Kevin Mooney, Jamestown
1st Base: Dalton Jackson, Great Bridge
2nd Base: Colin Glenny, Eastern View
Shortstop: Zach Thomas, Eastern View
3rd Base: Andrew Barrow, Jamestown
Outfield: Andruw Harman, Great Bridge
Outfield: Justin Bowers, Grafton
Outfield: Shane Reviello, King George
Outfield: Zack Donovan, Dinwiddie
DH: Burghie Miller, Great Bridge
Utility: Matt Carter, Caroline

SECOND TEAM:
Pitcher: Liam Grubbs, Louisa
Pitcher: Seth Mayberry, Dinwiddie
Pitcher: Jack Dragum, Hanover
Catcher: Ray Tricarico, Eastern View
1st Base: Mike Schmidt, Jamestown
2nd Base: Will Driskill, Dinwiddie
Shortstop: Brelon Harden, Great Bridge
Shortstop: Cameron Ochsenfeld, Denbigh
3rd Base: Stephen Bowen, Courtland
Outfield: Ethan Fletcher, Louisa
Outfield: Donnell Sparrow, Deep Creek
Outfield: Tomas Sanchez, Dinwiddie
Outfield: Chase Bauer, Lafayette
DH: A.J. Hart, King George
Utility: Noah Floyd, King's Fork

HONORABLE MENTION:
Pitcher: Ray Tricarico, Eastern View
Pitcher: John Reynolds, Louisa
Pitcher: Andrew Barrow, Jamestown
Catcher: Logan Amiss, Powhatan
2nd Base: Tyrese Ruff, Denbigh
3rd Base: Alex Ziemke, Great Bridge
Outfield: Jeffery Pates, Chancellor
Outfield: Nate Coley, Lafayette
Outfield: Ross Lewis, Powhatan
Outfield: Spencer Pietruzynski, Jamestown
DH: Robert Martinez, Denbigh
Utility: Brayden Hodges, Grafton

4A EAST CO-PLAYERS OF THE YEAR:
Dalton Jackson, Great Bridge
Jack Dragum, Hanover

4A EAST COACH OF THE YEAR: Charlie Dragum, Hanover

HONORS: All 4A East Region Girls Soccer Team Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to the 2017 All 4A East Region Girls Soccer team. County players are noted in bold:

FIRST TEAM:

Forward:
Cydney Nichols, King's Fork
Sofie Fox, Jamestown
Emily Wells, Monacan
Alex Struder, Monacan
Kate Ignudo, Courtland

Midfield:
Anja Wilson, Monacan
Kennedy Mills, Jamestown
Rebecca Washburn, King's Fork
Kylie Devine, Jamestown
Hannah Marston, King's Fork

Defense:
Page Frantz, Jamestown
Skylar Wall, King's Fork
Jaymie Bollman, Courtland
Shannon Huskey, Monacan
Ashley Bido, King's Fork

Goalkeeper:
Haley Eiser, Monacan

SECOND TEAM:

Forward:
Rachel Andrezejewski, Hanover
Ayanna Kelley, Deep Creek
Hannah Potter, Lafayette
Sarah Aud, Midlothian
Mikala Dean, Smithfield

Midfield:
Maggie Glass, Monacan
Onika Hammond, Churchland
Kylie Reid, Courtland
Abby Snead, Midlothian
Madeline Bauman, Smithfield

Defense:
Summer Haag, Jamestown
Erin Flamm, Courtland
Elizabeth Wickersham, Monacan
Sydney Zari, Smithfield
Paige Summers, King's Fork

Goalkeeper:
Alicia Jacobs, Courtland
Jordan Fransee, King's Fork

HONORABLE MENTION:

Joeli Stewart, Great Bridge
Julia Larsen, Grafton
Caedyn Berg, Chancellor
Sierra Leppell, Great Bridge
Taylor Gubler, Lafayette
Jordan Schuetz, Grafton
Katherine Healy, King George
Emily Brett, Chancellor
Nia Nickerson, King's Fork
Alaina McKnight, Lafayette
Cardyn Winn, Courtland
Erin Junkerman, Midlothian

4A EAST REGION PLAYER OF THE YEAR: Page Frantz, Jamestown
4A EAST REGION COACH OF THE YEAR: Michelle Dawson, Kevin Dawson, Jamestown

HONORS: All-5A South Region Softball Team Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to the All 5A South Region Softball team:

FIRST TEAM:
Pitcher: Kayley Scott, Lee-Davis
Pitcher: Bre McDowell, Hickory
Pitcher: Madison Rhoads, Nansemond River
Pitcher: Julia Fritz, Glen Allen
Catcher: Cammie Brummitt, Glen Allen
1st Base: Caroline Helmer, Hickory
2nd Base: Kaitlyn Biando, Nansemond River
3rd Base: Sarah Thompson, Prince George
Shortstop: Lauren Taylor, Lee-Davis
Outfield: Hannah Crist, Princess Anne
Outfield: Ashlyn Rogers, Nansemond River
Outfield: Heather Childress, Lee-Davis
Outfield: Sydney Guess, Lee-Davis
DP/Flex: Bailey Roberts, Hickory
Utility: Jenna Harlow, Menchville


SECOND TEAM:
Pitcher: Laura Thompson, Prince George
Pitcher: Angela Sperandeo, Deep Run
Pitcher: Olivia Webster, L.C. Bird
Pitcher: Katie Higgins, Matoaca
Catcher: Alyssa Swords, Prince George
1st Base: Lauren Golmon, Glen Allen
2nd Base: Ella Alvis, Lee-Davis
3rd Base: Dominique King, Hermitage
Shortstop: Bree Huggins, Hickory
Outfield: Caitlyn Abernethy, Prince George
Outfield: Daylah Sawyer, Hickory
Outfield: Allison Iezzi, Deep Run
Outfield: Kamryn Steinruck, Glen Allen
DP/Flex: Katie Bareford, Lee-Davis
Utility: Jessica Pittman, Kempsville

HONORABLE MENTION:
Catcher: Fetuliana Iosefa, Green Run
Catcher: Bridget Motley, Gloucester
2nd Base: Haley Howerin, Princess Anne
3rd Base: Leslie Whitiing, Menchville
Outfield: Kelly Lafferty, Nansemond River
Outfield: Mikayla Wessel, Kempsville
Outfield Tyra Byrd, Warwick
DP/Flex: Myla Mundie, Matoaca

5A SOUTH REGION PLAYER OF THE YEAR: Hannah Crist, Princess Anne
5A SOUTH REGION COACH OF THE YEAR: Layne Nuckols, Glen Allen

Saturday, June 03, 2017

HONORS: All-Conference 20 Lacrosse Teams Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to the 2017 All-Conference 20 (Richmond Conference) Boys and Girls Lacrosse Teams!

BOYS:

FIRST TEAM:

Attack:
Dylan Carlson, Hanover
Dillon Crytser, Hanover
Jason Goodwin, Midlothian
Peyton Grubbs, Hanover
Dillon Powell, Midlothian
Will Sayegh, Midlothian

Midfield:
Chandler Attkisson, Hanover
Josh Blue, Hanover
Bryson Miller, Midlothian
Will Pomeroy, Midlothian
Coleman Rock, Midlothian

Defense:
Jacob Atkins, Hanover
Tim Dubec, Hanover
David Foster, Midlothian
Palmer Martin, Hanover
Tyler Schrimpsher, Midlothian

Goalkeeper:
Casey Joyce, Midlothian

SECOND TEAM:

Attack:
Troy Bischoff, Monacan
Benjamin Leamer, Monacan
Parker Massengill, Powhatan
Matt Mauro, Monacan
Corey Palmore, Powhatan
Jarred Summerville, Powhatan

Midfield:
Trevor Christmas, Midlothian
Kyle Dailey, Monacan
Sterling Mason, Midlothian
Ward Smith, Hanover
Keegan Smither, Hanover
Mark White, Monacan

Defense:
Brayden Gordy, Midlothian
Eric Overby, Midlothian
Dylan Schork, Monacan
Caleb Seiders, Hanover
Dominic Stage, Powhatan
Mac Whitten, Midlothian

Goalkeeper:
Tyler Cook, Hanover

CONFERENCE 20 PLAYER OF THE YEAR: Jason Goodwin, Midlothian
CONFERENCE 20 COACH OF THE YEAR: Greg Bernard, Midlothian

**********
GIRLS:

FIRST TEAM:

Attack:
Olivia Coleman, Midlothian
Jenna Kyte, Midlothian
Taylor Wayne, Hanover
Natalie Webster, Midlothian
Natalie Willett, Hanover

Midfield:
Ciarra Ashworth, Hanover
Katie Badgerow, Monacan
Brenna Everette, Hanover
Melanie Stender, Monacan
Caroline Wilkes, Midlothian

Defense:
Isobel Harrison, Midlothian
Lexie Heath, Monacan
Kora Kane, Hanover
Katie Oakey, Midlothian
Emma Will, Monacan

Goalkeeper:
Olivia Hunter, Hanover

SECOND TEAM:

Attack:
Hailey Camp, Powhatan
Madison Gould, Hanover
Amanda Lane, Monacan
Brandilyn Williamson, Hanover
Julia Yeager, Hanover

Midfield:
Katie Call, Midlothian
Keri Kane, Hanover
Nicole Mann, Monacan
Reagan Thomas, Powhatan
Ashley Van Buskirk, Powhatan
Jennifer Yeager, Hanover

Defense:
Camryn Carter, Monacan
Anna Dockum, Hanover
Alexis Evans, Powhatan
Addison Michaels, Hanover
Annika Rocchiccioli, Hanover

Goalkeeper:
Alexa Battle, Midlothian

CONFERENCE 20 PLAYER OF THE YEAR: Natalie Webster, Midlothian
CONFERENCE 20 COACH OF THE YEAR: Devoe Reagan, Midlothian




HONORS: All-Conference 16 Teams Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to All-Conference 16 teams for spring sports! County honorees are in bold.....

BASEBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Andrew Abbott, Halifax
Pitcher: Bradley Hanner, Orange
Pitcher: John Kish, Atlee
Catcher: Clay Lloyd, Halifax
1st Base: Ryan McEachern, PH-Roanoke
2nd Base: Ryan Porter, Albemarle
3rd Base: JT Fitzpatrick, Atlee
Shortstop: Andrew Porter, Albemarle
Outfield: Trevon Smith, Orange
Outfield: Andrew Abbott, Halifax
Outfield: Brayden Moore, Halifax
Outfield: Kaleb Smith, Patrick Henry
DH: Zach Beach, Atlee
Utility: Hunter Hart, Patrick Henry

SECOND TEAM:
Pitcher: Noah Zook, Patrick Henry
Pitcher: Scott Reid, Albemarle
Pitcher: Jacob Smither, Atlee
Catcher: Jake Browning, Albemarle
1st Base: Christian Amos, Orange
1st Base: Clay Naff, Atlee
2nd Base: Chase Mills, Patrick Henry
2nd Base: Tyler Duffer, Halifax
3rd Base: Drew Harlow, Halifax
3rd Base: Carter Mason, PH-Roanoke
Shortstop: Jonathan Spaulding, Patrick Henry
Shortstop: Adam Jewell, Atlee
Outfield: Nathan Toney, Albemarle
Outfield: Ian Haney, Albemarle
Outfield: Cam Harris, Atlee
Outfield: Kamari Davis, Atlee
Outfield: Dalton Davis, Atlee
DH: Holt Powell, Halifax
DH: Allen Seeley, Orange
Utility: Eric Mendelowitz, PH-Roanoke
Utility: Scott Reid, Albemarle

CONFERENCE 16 PLAYER OF THE YEAR: Andrew Abbott, Halifax
CONFERENCE 16 COACH OF THE YEAR: Kenneth Day, Halifax

**********
SOFTBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Peyton St. George, Atlee
Pitcher: Charlotte Mitchell, Patrick Henry
Pitcher: Ellie Cain, Albemarle
Catcher: Mackenzie Lawter, Halifax
1st Base: Kasie Pace, Albemarle
2nd Base: Jordan Durbin, Atlee
3rd Base: Ashlee Brassart, Orange
Shortstop: Grayson Radcliffe, Patrick Henry
Outfield: Kelly Warren, Atlee
Outfield: Morgan Bettinger, Albemarle
Outfield: Autumn Slemaker, Patrick Henry
Outfield: Logan Friesen, Albemarle
DP/Flex: Lexi Lomax, Orange
Utility: Casey Barrett, Atlee

SECOND TEAM:
Pitcher: Carol Fears, Halifax
Pitcher: Hannah Meadows, Orange
Catcher: Megan Powell, Patrick Henry
Catcher: Amanda Bohannon, Atlee
1st Base: Amya Ferguson, Orange
2nd Base: Lindsey Slaughter, Orange
2nd Base: Delaney Nuckols, Patrick Henry
3rd Base: Meghan Watts, Halifax
Outfield: Erin O'Flaherty, Atlee
Outfield: Jeri Lynn Tyler, Halifax
Outfield: Anna Clowdis, Halifax
Outfield: Jamie Hughes, Patrick Henry
DP/Flex: Meghan Brown, Albemarle
Utility: Quinn Graves, Albemarle

CONFERENCE 16 PLAYER OF THE YEAR: Peyton St. George, Atlee
CONFERENCE 16 COACH OF THE YEAR: Tom McIntyre, Atlee

**********
BOYS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Irakoze Donasiyano, PH-Roanoke
Kalefa Boyar, PH-Roanoke
Jason Ferrufino, Orange
Nick Rosche, Halifax
Coleman Cheeley, Patrick Henry

Midfield:
Endjick Albert, PH-Roanoke
Andrew Weber, Albemarle
Ford Morrison, Halifax
Brandon Mahon, Albemarle
Corey Finchum, Patrick Henry

Defense:
Michael Vaughn, Albemarle
Sam Knisely, PH-Roanoke
Michael Woodard, Atlee
Trey Hill, Orange
Axel Bax, Atlee

Goalkeeper:
Eli Sanchez, PH-Roanoke

SECOND TEAM:

Forward:
Stanley Alexis, PH-Roanoke
Daniel Starr, Albemarle
Cameron Smith, Atlee

Midfield:
Jax Bosiger, Halifax
Bonere Ndayizeye, PH-Roanoke
Henri Bohdal, Orange
Matt Baicells, Albemarle
Jason Peay, Atlee

Defense:
Tristin Yesaiavich, Halifax
Matt Bain, Halifax
Peyton Luck, Patrick Henry
Collin Vaughan, Patrick Henry
Felix Counihan, PH-Roanoke
Ethan Tribastone, Albemarle
Drew Klesat, Atlee

Goalkeeper:
Brody Phillips, Patrick Henry

CONFERENCE 16 PLAYER OF THE YEAR: Irakoze Donasiyano, PH-Roanoke
CONFERENCE 16 COACH OF THE YEAR: Chris Dowdy, PH-Roanoke

**********
GIRLS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Fizzy Gonzalez, Albemarle
Katie Schnell, Albemarle
Leticia Freitas, Albemarle
CeeCee Harris, Atlee
Hannah Eiden, Albemarle

Midfield:
Brooke Bauman, Albemarle
Elle Prillaman, PH-Roanoke
Marie King, PH-Roanoke
Riley Cook, Atlee
Alyse Armentrout, Atlee

Defense:
Madison Kersey, Albemarle
Caroline Jones, Atlee
Megan Schantz, Albemarle
Cameron Koviak, PH-Roanoke
Caitlin Rutherford, Patrick Henry

Goalkeeper:
Alyanah Tyler-Cooper, Albemarle

SECOND TEAM:

Forward:
Ella Higgins, PH-Roanoke
Louisa Prillaman, PH-Roanoke
Makinna Winterton, Albemarle
Grace Gompers, Atlee
Laine Harrington, Orange

Midfield:
Anna Meyers, Patrick Henry
Brooke Namack, Orange
Mary Pat McCombs, Atlee
Keeley Nelson, Halifax
Katherin Brady, Albemarle

Defense:
Jessica Hudson, Halifax
Gracie Williams, Albemarle
Sydney Sears, Atlee
Olivia Offermann, PH-Roanoke
Caroline Joyce, Patrick Henry

Goalkeeper:
Katie Pierson, Atlee

CONFERENCE 16 PLAYER OF THE YEAR: Alyanah Tyler-Cooper, Albemarle
CONFERENCE 16 COACH OF THE YEAR: Any Sherrill, Albemarle