In The Red Zone: Will We Play In December?

Thursday, June 23, 2016

HONORS: County Players On 5A State Softball, Lacrosse Teams....

Congratulations to the following student-athletes named to the Group 5A All-State Softball and Lacrosse teams by the Virginia High School League (VHSL). County honorees are in bold:

SOFTBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Peyton St. George, Atlee
Pitcher: Bre McDowell, Hickory
Pitcher: Taylor Barnes, Halifax
Catcher: Grace Mattimore, Broad Run
First Base: Lauren Davis, Nansemond River
Second Base: Jaclyn Mounie, Nansemond River
Third Base: Taylor Marciniak, Hickory
Shortstop: McKenzie Barlow, Prince George
DP/Flex: Jesse Gentry, Lee-Davis
Outfield: Kelly Warren, Atlee
Outfield: Siobhan Moriarty, Hickory
Outfield: Logan Hawker, Lee-Davis
Outfield: Olivia Sappington, Stone Bridge
Utility: Casey Barrett, Atlee

SECOND TEAM:
Pitcher: Kylie Stonebreaker, Lee-Davis
Pitcher: Meghan McCormack, Broad Run
Pitcher: Lauren Maddrey, Nansemond River
Catcher: Bailey Roberts, Hickory
First Base: Celestina Dunavant, George Marshall
Second Base: Elena Gonzalez, Stone Bridge
Third Base: Ellie Jessop, Broad Run
Shortstop: Amelia Ely, George Marshall
DP/Flex: Lexi Lomax, Orange
Outfield: Heather Childress, Lee-Davis
Outfield: Emily Ajello, Thomas Edison
Outfield: Daylah Sawyer, Hickory
Outfield: Taylor Eichelberger, PH-Roanoke
Utility: Madison Barlow, Prince George

5A State Softball Player of The Year: Taylor Barnes, Halifax
5A State Softball Coach of The Year: Woody Bane, Halifax

**************
BOYS LACROSSE:

FIRST TEAM:

Attack:
Kyle Brickerd, Broad Run
Nick Cole, Stone Bridge
Kyle Duffie, Briar Woods
Connor Saul, Atlee
Noah Hollander, PH-Roanoke

Midfield:
Christian Blackwell, PH-Roanoke
Brian Grant, Briar Woods
Davis Hatch, Atlee
Brice Johnson, PH-Roanoke
Joseph Lamothe, Stone Bridge

Defense:
Jack Cook, Atlee
Andrew Hamilton, PH-Roanoke
Phoenix Hines, Stone Bridge
Noah Madgwick, Stone Bridge
Jake Pehlke, Stone Bridge

Goalkeeper: Isaac Smith, PH-Roanoke

SECOND TEAM:

Attack:
Ian Davis, Albemarle
Cole  McDowell, Thomas Edison
Eric Peck, Atlee
Andrew Ryan, Douglas Freeman
Ben Winicour, George Marshall

Midfield:
Chase Barrand, George Marshall
Mikey Briody, George Marshall
Evan Kerkhoff, Thomas Edison
Kevin Lawlor, Atlee
Ted Palmer, Douglas Freeman

Defense:
Dom Desanctis, Briar Woods
Nick Farmer, Potomac Falls
Jake Jones, Mills Godwin
Malcolm Meistrell, Albemarle
Jack West, Douglas Freeman

Goalkeeper: Eric Beinhart, Thomas Edison

5A State Boys Lacrosse Player of The Year: Jack Cook, Atlee
5A State Boys Lacrosse Coach of The Year: Scott Mitchell, Stone Bridge

GIRLS LACROSSE:

FIRST TEAM:

Attack:
Kelsey Curl, Potomac Falls
Grace Douglas, Douglas Freeman
Sydney Knego, Potomac Falls
Kristen Lafayette, Deep Run
Rebecca Winicour, George Marshall

Midfield:
Tori Birks, Potomac Falls
Lauren Deaver, George Marshall
Sarah Smith, George Marshall
Jenn Wendelken, Albemarle
Sydney Whitaker, Deep Run

Defense:
Skyla Bailey, Potomac Falls
Madison Callan, Massaponax
Gwen Pattison, Albemarle
Hannah Smith, George Marshall
Delaney Tsacoumis, Stone Bridge

Goalkeeper: Trudie Grattan, Douglas Freeman

SECOND TEAM:

Attack:
Kylie Eastman, Atlee
Emma McDowell, Thomas Edison
Kelsey Meyers, Albemarle
Cara Hawkins, Stone Bridge
Mikayla Purdy, Massaponax

Midfield:
Savannah Callan, Massaponax
Cora Every, Deep Run
Maria Keener, Stone Bridge
Danielle Hook, Thomas Edison
Karoline Neese, Douglas Freeman

Defense:
Morgan Booth, George Marshall
Caroline Bolyard, Deep Run
Kellyn McGlamery, Atlee
Morgan Everitt, Stafford
Mariyah Harper, Thomas Edison

Goalkeeper: Elsa Girardo, Thomas Edison

5A State Girls Lacrosse Player of The Year: Sydney Knego, Potomac Falls
5A State Girls Lacrosse Coach of The Year: Jim Birks, Potomac Falls

No comments: